Moi, Europe – Já, Evropa

Literatura

Autorské čtení z připravované knihy Moi, Europe spisovatelky Lenky Horňákové-Civade.

« L’Europe a toujours fait partie de moi et moi d’elle. Européenne, je le suis. (…) Recoudre l’Europe, la nommer, l’identifier, la raconter, la chanter, la faire connaître de tel ou tel point de vue ? Comment s’y prendre ? Entendre sa voix, la laisser dire, lui offrir la possibilité de se raconter, cela pourrait être la solution. Entendre sa voix – cela me parle. »

„Evropa byla vždy mou součástí stejně jako já její. Jsem Evropanka. (…) Jak Evropu pojmenovat, identifikovat, zcelit, jak o ní vyprávět a zpívat, jak ji představit z toho či onoho úhlu pohledu? Jak se toho zhostit? Nechat promlouvat ji samotnou a slyšet její hlas, nabídnout jí možnost vyprávět její vlastní příběh – to by mohlo být řešení. Slyšet její slova – o tom by mohla být řeč.“

Autorka představí svoji novou knihu, která vyjde ve francouzském jazyce v nakladatelství Reconnaissance ve Francii v březnu 2025.

Po čtení následuje debata o vzniku tohoto literárního projektu, jeho realizaci a překladu do češtiny, který vzniká v rámci rezidenčního pobytu Villa Bohêma.

Vstup volný

Lenka Horňáková-Civade

Lenka Horňáková-Civade je původem česká spisovatelka a výtvarnice, které od roku 1993 žije a tvoří ve Francii. Literárně debutovala česky psanou knihou Provence jako sen, po které následují další knihy s provensálskou tematikou (Lanýže, Pohlednice z kavárny). Od roku 2016 vydává své knihy přímo ve francouzštině, které také překládá do češtiny: Giboulée de soleil (Marie a Magdalény), Une verrière sous le ciel (Grófka), La Symphonie du Nouveau monde (Symfonie o novém světě). Její poslední román Un regard bleu, který vyšel také v češtině pod názvem Amsterodamské vigilie, vypráví fiktivní, avšak nikoliv nepravděpodobný rozhovor dvou géniů, Jana Ámose Komenského a Rembrandta van Rijna. Za svoji románovou tvorbu získala Lenka Horňáková-Civade významné literární ceny (Prix Renaudot des lycéens, Prix Richelieux de la Francophonie, Prix littéraire des jeunes européens). V roce 2022 jí byly francouzským velvyslancem v Praze předány insignie rytíře Řádu umění a literatury.

Villa Bohêma

Villa Bohêma je francouzsko-český rezidenční program pro spisovatele a překladatele, který vznikl z iniciativy Francouzského institutu v Praze, Statutárního města Brna a Českého centra v Paříži. Partnerem rezidence Villa Bohêma je Moravská zemská knihovna. Rezidence Villa Bohêma má za cíl propagovat a rozvíjet kulturní vztahy mezi Francií a Českou republikou v oblasti literární tvorby a překladu.

ilustrační foto: Heinrich Bünting (1545–1606), Alegorická mapa Královny Evropy. Kolorovaný dřevořez. Magdeburg, 1581